Login: Hasło:
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Fabster

Fabster wykonał ogrom pracy gromadząc na jednej płycie tak wielu nawijaczy, a waga tej roboty tym większa, że niektórzy z nich już dawno wedle obiegowej wieści zawiesili mikrofony na kołkach.
 

Na płycie usłyszymy całą armię gości. W kolejności alfabetycznej : Bosski Roman (Firma), Buczer i Brożas (PTP), Buka, Bzyker (PRO EBT/JWP), CBR, Chwedo (Pierwsza Liga), Cira, Czarny Furiat, Diox (Hi-Fi Banda), Emazet, Emilo (CZKA Reprezenta), Ero (JWP), Franek (Stereofonia), Hukos, Jano (OMP), Juchas, Lasio Companija, Łysonżi, Magdalena Jaskółka, Mi-La, Numer Raz (Warszafski Deszcz), Obywatel MC, Pawbeats, Platoon (Trials-X), Proceente, PRO EBT, PWRD, Rover, Spalto (RaggaBangg), Skor, Siódmy (Echinacea), Seta, Sylwia Dynek (Sound'n'Grace), Tomiko, V.E.T.O., Vienio (Molesta), WTM i Żyto.
 

Na „Kontrastach” prym wiedzie „Przecież lepiej wiesz”, będący majstersztykiem , dopracowanym i przemyślanym w każdym calu- wielki ukłon dla Siódmego, WTM-a & Tomiko.
 

Jeśli mowa o reszcie stawki to najkorzystniej wypada kawałek „Pin-Up girls”- nie wiem czy ktoś wcześniej wziął ten temat na tapetę, ale numer wnosi zdecydowanie powiew świeżości. Następny numer na który warto zwrócić szczególna uwagę, to przyjemny i utrzymany w leniwym klimacie, w który chce się wejść , a raczej wchodzi się weń mimochodem „Lato w mieście” z udziałem Numer Raz-a, Spalto i Proceente , który nota bene powoli wyrasta na jednego z najciekawszych raperów Polsce. W podobnym tonie są „Miejskie sporty” które popełnili Emazet, Łysonżi, Jano & DJ Flip. Kolejną perłą jest „Młodzi ludzie łakną zło” w wykonaniu Bosskiego i CBR-a. Panowie stawiają bolesną diagnozę, która wyjątkowo nie kładzie nacisku na aspekt moralizatorski, a pokazuje, że tak zwane „dzisiejsze młode pokolenie” woli iść w druga stronę i to przeginanie w każdej możliwej formie staje się ich celem życiowym. Z kolei „Kiedy byłem dużym chłopcem” Buki, Skora i dj-i Bila i Pawbeatsa wskazuje na prawdę powtarzaną od lat -mianowicie, że „Każdy mężczyzna to duży chłopiec”,a wykorzenienie tego stałoby się fatalną decyzją. Jednak podejście do tematu i jego wyłożenie zasługuje na podziw .
 

Utwory dobre, ale ze znaczącymi brakami otwiera „Po drugiej stronie strachu” w której największą robotę wykonał dj Soina i już ze względu na niego warto tego numeru posłuchać, choć beat mógłby być wykorzystany lepiej przez panów, którzy nawijają. Niestety ocierają się momentami o głoszenie banałów i wtórność do bólu- Typowy uliczny rap, bez większych niespodzianek przekazu. Franek ze Stereofonii stworzył ciekawą opowieść w numerze „Powietrze”, ale wszystko niestety psuje wokalistka na refrenach. "Przebudzenie" jako jedyny w pełni sfeminizowany utwór ubarwia płytę, jednak niestety nie spełnia oczekiwań pokładanych zawsze przy takich okazjach, gdy w jednym wałku zbiera się kilka kobiet. Prawdopodobnie nie będzie to numer, który będzie przekonywał do kobiecego rapu.

Reszta zlewa się w jednym ciągu w jeden bardzo długi wywód podany na wiele głosów.

 

Pytanie brzmi komu potrzebne są „Kontrasty” i czy w ogóle?
 

Trzeba powiedzieć sobie jasno – płyta jest kierowana raczej do starszych słuchaczy i jest próba przeniesienia się w czasie.
Przy dozie dobrej woli można też pokusić się o polecenie płyty Fabstera młodym, żeby poznali kawałek historii rapu, ale nie wiem na ile oni będą nią zainteresowani.
 

Ciężko mi oceniać tą płytę, bo z jednej strony, to o czym już zostało powiedziane, czyli mnóstwo energii włożonej w ten krążek i połączenie starych wyjadaczy z młodymi, ciągle głodnymi wilkami, co zapewne nie było sprawą łatwą i za to już wielki szacunek. Z drugiej jednak brak spójności, który w tym wypadku mimo, że pokazujący wszechstronność, niestety może powodować także zmęczenie.
Zdecydowanie lepiej słuchać pojedynczych numerów, niż próbować brać całą płytę na warsztat na raz, bo tylko wtedy, kiedy słucha się wybranego utworu w oderwaniu od całości, można go w pełni docenić.


2014-12-25 Dodoł: SilesiaCrime


Nowe Studyjne Ep Ekologika zapowiadające nadchodzącą płytę. Wpiszcie na Youtube EKOLOGIK EP 2017 TUNEL
Z dedykacją dla tych, z którymi przez pewien czas myślałam i czułam podobnie...
Syty & Kikoraf (PzTw, DGK) & Hesik (Dwie Twarze, CeHa) - Po zmierzchu [muzyka: EST (Siła z Pokoju), realizacja: Haku (FAA Studio)]. NOWOŚĆ !! Zapraszamy do przesłuchania !!
Kikoraf - Wyrok w zawieszeniu (prod. EST), czyli Nowy Klip, który zawiera życiowy przekaz. Pora na refleksje. Zapraszamy do sprawdzenia.
SZUMERS - MIEJSKI BRUDNOPIS odsłuch pojawił się na kanale!
Zapraszamy do odsłuchu płyty Edson - 7!
Pierwszy singiel z płyty Edsona!
Zapraszamy do sprawdzenia drugiego singla z płyty "Miejski Brudnopis"
Pierwszy singiel z projektu Szumers - "Miejski Brudnopis"
[wiyncyj] [dodej Newsa]

Darmowe fotoblogi