Login: Hasło:
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się

Czas na przełom - recenzja

Krążek gliwicko-zabrzańskiego duetu otwierają starannie wyselekcjonowane cuty wprowadzające w klimat płyty, serwowane przez ostatnio bardzo aktywnego na śląskiej scenie dj-a Rokę.

Cezefiasz i Szaman witają słuchaczy w spółce z Udoo w numerze „Kiedy nie masz nic”, który opowiada o tym jak radzić sobie w kryzysowych sytuacjach i wskazuje na wartość, która pozwala się pozbierać po kolejnej glebie i nakazuje walczyć o swoje.
Następnie pojawia się bardzo ciekawy kawałek „Rytuały”, który zawiera bardzo celną obserwarcję warstwy magicznej w życiu codziennym. Autorzy zauważają, że pomimo tego, że niemal wszyscy oficjalnie wyrzekają się zabobonów i guseł, pewne czynności powtarzane są przez te same osoby, pomimo, że nie mają racjonalnych wytłumaczeń.Numer skłania do weryfikowania swoich postaw dotyczacych tej sfery, pytanie jakie tu jest zadane, choć nie pada dosłownie jest takie: czy to, co człowiek mówi i robi pokrywa się z prawdą, czy jest tylko maską zakłądaną po to by uchodzić za osobę bardziej oświeconą? Występ gościnny zalicza tu Kecaj.
Kolejny numer to refleksyjny „Po co to?”, sprowadzający wszystkie wybory życiowe do tego jednego pytania. To co wydaje się w jednej chwili oczywiste, przy tym pytaniu traci ostrość. Ostatecznie jednak wszystko prowadzi do odrzucenia owego pytania, dlaczego? O tym przekonacie się słuchając utworu.

W „Rzeczach ważnych i ważniejszych” autorzy, przy wsparciu Heavy Mental poszukują harmonii mimo występującego co i rusz konfliktu interesów, by za chwilę przenieść się kolejny raz na „Skrzyżowanie”.
Następnie mowa o tym jak tworzy się osoba określona mianem „P.O.T.W.Ó.R.”, następuje tu wskazanie na przyczyny i należy docenić, że nie jest to kawałek jednoznacznie osadzający tylko złego, ale i tego kto owego potwora uczynił wedle zasady „Tylko potwór, może stworzyć potwora”.
Cezefiasz i Szaman później przenoszą audytorium na imprezę, energetyczny numer „Czujesz głód?” daje odpoczynek od ciężkich klimatów, ale nie jest pozbawiony ważnego pytania o samego siebie i o własne dążenia, czy nadal jesteśmy sobą biegnąc na oślep w chęć posiadania coraz więcej?

„Każdy ma swoją ulicę” z gościnnnym udziałem Bob One-a, to klasyczny tematycznie utwór opowiadający o miejscu wychowania, które odciska swoje piętno na każdym. To krzyk dzielnicy, który kształtuje przyszłe życie zarówno z tym co dobre, jak i jej ciemnymi stronami. „Spójrz w oczy” można by streścić słowami „Oczy są zwierciadłem duszy”, kawałek nie jest odkrywczy, ale przypomina o tej ważnej prawdzie.
Tytułowy „Czas na Przełom” traktuje o pewności, że wykonanie ruchu do przodu i obranie własnej drogi będzie owocne. „To tylko detale” gromadzi kilkoro gości Eskobara, Bu i Jotoskleja, którzy rymowanym słowem opowiadają o drobnych sprawach, które potrafią zepsuć samopoczucie. Kiedy bowiem człowiek zaczyna się martwić na zapas, psuje sobie każdą chwile, która potencjalnie może być piękną.
Następnie pada komenda „Wyjdź z szeregu”, nie bój się myśleć samodzielnie, bo inaczej konsekwencję będą zgubne w skutkach. W „Czy w dzień czy w nocy” wystąpi HK Rufijok, kolejny raz także udziela się tyski raper Bu. Kawałek mówiąc najprościej jest o procesie twórczym i przesiąknięciu swoją dziedziną, przy wspomaganiu substancji wysokoprocentowych.
„Czasoodporni”jest ciekawą analizą tego jak człowieka ograniczać mogą daty. Często jest tak, że czekamy na jakąś datę jakby miało wtedy stać się coś przełomowego, a przecież, aby się cieszyć życiem, sprawiać najbliższym radość nie trzeba konkretnych liczb w kalendarzu. Zachęta do korzystania z życia trochę nawiązująca do „Rytuałów”.
„Partony” jest bardzo mocnym punktem tej płyty. Nie zdradzę o czym mówi kawałek, ale polecam każdemu – sądzę, że będzie to miłe zaskoczenie. Polecam też po odsłuchu sprawdzenie czym są owe Partony, bo myślę, że nie każdy wie, a wyjaśni to taki, a nie inny tytuł.
Materiał kończy spokojne „Outro” wyprodukowane przez JazBrothers.


Podsumowując. Inwestując w „Czas na przełom”, słuchacz otrzymuje siedemnaście różnorodnych kawałków wyprodukowanych przez: JazBrothers, Młodego z Meri Dialu, Headbite-a,Szpalowsky-ego,Gutfran-a i BeJotKę. Poprzez te wielość producentów, panowie pokazują całą skalę swoich zalet, odnajdując się na każdym beacie. Krążek pomimo dojrzałości tekstowej oraz świadomości swoich głosów i możliwości wykazywanych przez Cezefiasza i Szamana -co należy zaliczyć oczywiście na plus, jest nierówny. Od głębokich rozmyślań popada chwilami w banał. Przy dobrej woli, można uznać, że był to celowy zabieg mający dać chwilę na odpoczynek, jednak nie wiemy, czy do końca udany – to już słuchacz musi ocenić sam. Na szczęście słabych momentów na płycie jest bardzo mało. Słuchając całej płyty można wyczuć fascynację twórczością filmową Marka Koterskiego. Patrząc na okładkę z kolei należy docenić postapokaliptyczną wizję, będącą pracą bardzo utalentowanego rysownika Greg-a Bobrowskiego.

Najmocniejsze numery na płycie to naszym zdaniem, z którym oczywiście nikt zgodzić się nie musi to: klasyczny "Kiedy nie masz nic", imprezowy  "Czujesz głód", pełny błyskotliwych obserwacji "P.O.T.W.Ó.R.",zagadkowy  "Partony", refleksyjne "Czasoodporni" oraz "Rytuały "i Ukazujący  bunt "Wyjdź z szeregu".
Jednak Jak myślimy każdy z was, znajdzie swoje faworyty do miejsc na podium. 

Płytę polecamy każdemu bez wyjątku, ponieważ różnorodność zarówno beat-owa, jak i tematyczna nie może pozostawić nikogo obojętnym na ten krążek.

Cezefiaszowi i Szamanowi życzymy wszystkiego najlepszego i wróżymy długa i owocną bytność w branży hip-hopowej, jeśli nie zejda z obranego traktu.

tracklista:
1.  Intro (prod. JazBrothers cuty: Dj Roka )
2. Kiedy nie masz nic ( prod. JazBrothers gość Udoo cuty: DJ HWR)
3. Rytuay (prod. JazBrothers gość. Kecay)
4. Po co to? (prod. JazBrothers)
5. Rzeczy ważne i ważniejsze (prod. Młody MD gość. Heavy Mental, cuty: DJ HWR)
6. Skrzyżowanie (prod. Headbite)
7. P.o.t.w.ó.r. (prod. Szpalowsky)
8. Czujesz głód (prod. Headbite, cuty: DJ HWR)
9. Każdy ma swoją ulicę (prod. Headbite gość Bob One)
10. Spójrz w oczy (prod. JazBrothers, cuty: DJ HWR)
11. Czas na przełom (prod. Szpalowsky, cuty: DJ HWR)
12. To Tylko detale (prod. Gutfran gość Esko, BU, Jot, cuty: DJ ROKA)
13. Wyjdź z szeregu (prod. Headbite)
14. Czy w dzień czy w nocy ( prod. Młody MD gość Bu, HK Rufijok )
15. Czasoodporni (prod. BeJotKa gość Esko)
16. ParTony ( prod. JazBrothers, cuty: Dj Monk )
17. Outro (prod. JazBrothers)2015-02-05 Dodoł: SilesiaCrime


Nowe Studyjne Ep Ekologika zapowiadające nadchodzącą płytę. Wpiszcie na Youtube EKOLOGIK EP 2017 TUNEL
Z dedykacją dla tych, z którymi przez pewien czas myślałam i czułam podobnie...
Syty & Kikoraf (PzTw, DGK) & Hesik (Dwie Twarze, CeHa) - Po zmierzchu [muzyka: EST (Siła z Pokoju), realizacja: Haku (FAA Studio)]. NOWOŚĆ !! Zapraszamy do przesłuchania !!
Kikoraf - Wyrok w zawieszeniu (prod. EST), czyli Nowy Klip, który zawiera życiowy przekaz. Pora na refleksje. Zapraszamy do sprawdzenia.
SZUMERS - MIEJSKI BRUDNOPIS odsłuch pojawił się na kanale!
Zapraszamy do odsłuchu płyty Edson - 7!
Pierwszy singiel z płyty Edsona!
Zapraszamy do sprawdzenia drugiego singla z płyty "Miejski Brudnopis"
Pierwszy singiel z projektu Szumers - "Miejski Brudnopis"
[wiyncyj] [dodej Newsa]

Darmowe fotoblogi